Podręcznik stanowi kompletne i syntetyczne opracowanie problematyki polskiego prawa rzeczowego. Obejmuje takie kwestie jak: charakterystyka prawa własności, prawnorzeczowe sposoby nabywania i utraty prawa własności, ochrona własności (w tym roszczenie windykacyjne, negatoryjne i tzw. roszczenia uzupełniające), współwłasność, odrębną własność lokali, użytkowanie wieczyste (i jego przekształcania w prawo własności), ograniczone prawa rzeczowe (zarówno przepisy ogólne, jak i partykularne rozwiązania prawne dotyczące użytkowania, służebności, zastawu, hipoteki i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu), księgi wieczyste i posiadanie.
Przystępna formuła publikacji – pytania i odpowiedzi – usprawnia poruszanie się po omawianej materii i ułatwia przygotowanie się do kolokwiów i egzaminów z prawa rzeczowego, może być również pomocne aplikantom przy egzaminach w trakcie aplikacji w części odnoszącej się do prawa rzeczowego.
Książka zawiera także liczne odwołania do aktualnego orzecznictwa sądowego, co czyni ją szczególnie przydatną dla prawników-praktyków: sędziów, radców prawnych, adwokatów oraz aplikantów tych zawodów prawniczych.