Publikacja jest omówieniem instytucji skargi pauliańskiej ze szczególnym uwzględnieniem jej funkcjonowania w obrocie prawnym. W tym aspekcie wychodzi ona poza tradycyjne ramy postępowania cywilnego między indywidualnymi podmiotami, uwzględniając dodatkowo pozostałe obszary jej praktycznego wykorzystywania – w zakresie postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego. Opracowanie dopełniają rozbudowane uwagi w ujęciu prawnokarnym. Prezentowana materia została przedstawiona z pozycji strony czynnej, tj. pokrzywdzonego wierzyciela.
W książce poruszono wiele zagadnień spornych na gruncie problematyki skargi pauliańskiej o charakterze przekrojowym. Uwagi w niej zawarte czerpią w znacznej mierze z dorobku praktycznego jej autorów.
Główne atuty publikacji to:
– kompleksowe podejście do problematyki funkcjonowania skargi pauliańskiej w obrocie prawnym;
– uporządkowany układ zgodnie z dynamiką stosowania instytucji skargi pauliańskiej;
– praktyczne podejście w zakresie dochodzenia roszczeń pauliańskich;
– liczne uwagi praktyczne, przykłady oraz kluczowe wzory pism;
– uwzględnienie obszernego i aktualnego orzecznictwa, zwłaszcza w kontekście dokonującej się rewizji poglądów na kwestie dochodzenia roszczenia pauliańskiego oraz zaspokojenia wierzyciela.
Unikalny i nowatorski sposób prezentacji materii skargi pauliańskiej czyni z publikacji przydatne narzędzie w pracy profesjonalnych pełnomocników – adwokatów i radców prawnych, a także sędziów, notariuszy, komorników, prokuratorów oraz organów stosujących prawo. Zainteresuje ona również pracowników administracji, ekonomistów, księgowych, menedżerów oraz przedsiębiorców.