Dlaczego ludzie się pobierają? Z rozmaitych przyczyn, ale najczęściej dlatego, że się w sobie zakochują i decydują, że chcą razem spędzić czas, który jest im dany, wspólnie przejść przez życie. Jest więc pierścionek zaręczynowy, ślub i huczne wesele, a potem żyje się długo i szczęśliwie... Niestety, nie zawsze. W Polsce co trzeci związek małżeński się rozpada. Dorośli ludzie nie dają rady wytrwać we wspólnocie. Cierpią na tym oni sami, cierpią na tym przede wszystkim ich dzieci.
Przy kawie z mlekiem i przy herbacie spotykają się dwie doświadczone zawodowo i życiowo kobiety - sędzia Anna Maria Wesołowska i pedagog Agnieszka Wojciechowska. Rozmawiają o potrzebie miłości, wszechobecnych rozwodach i charakterystycznym dla naszych czasów przedziwnym pędzie, w którym zapominamy o istocie obecności, gubimy bliskość i troskę o to, co najważniejsze. Ta książka wbrew pozorom nie jest o rozwodnikach, małżeństwach w separacji i niepłaconych alimentach. To rzecz o potrzebie mądrej miłości i szalenie trudnych, wyczerpujących konfliktach okołorozwodowych, w których nie bierze się jeńców, za to są zakładnicy - dzieci.
Anna Maria Wesołowska — obecnie sędzia w stanie spoczynku. Orzekała w sprawach rodzinnych, cywilnych i prawie trzydzieści lat w sprawach karnych. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się edukacją prawną społeczeństwa. Była społecznym doradcą Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Prywatnie mama dwóch dorosłych córek i babcia sześciorga wnucząt.
Agnieszka Wojciechowska — z wykształcenia pedagog ze specjalnością resocjalizacja, zawodowo zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu profilaktyki uzależnień i przemocy dla różnych jednostek pomocowych (takich jak zespoły interdyscyplinarne, komisje ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, ośrodki pomocy społecznej). Prowadzi spotkania edukacyjne dla nauczycieli, rodziców i dzieci w szkołach. Prywatnie dyrektor kreatywny posiadający w zespole dwójkę cudownych dzieciaków, dwa nieusłuchane psy i jednego partnera, z którym każdego dnia stara się to wszystko ogarnąć.