Cena netto: 43,81 zł


Ciekawe spojrzenie na czasy komunizmu w Europie i Rosji, jego transformację oraz rolę elit politycznych w tym procesie. Autor przybliża ideologię, omawia pojęcia oraz wytyka słabości "nowych demokracji".
Autor przypisuje elitom kluczowe, czy wręcz rozstrzygające znaczenie w tworzeniu demokratycznych instytucji i konsolidacji reguł funkcjonowania demokratycznych mechanizmów. Zwraca uwagę, że do udanej demokratyzacji przyczyniła się nie tyle wymiana elit (w niektórych państwach miała ona bardzo ograniczony charakter), ile przyjęcie przez nie zasady samoograniczenia, akceptacja pluralizmu politycznego i zasady zmiany władzy w wyniku w miarę uczciwej konkurencji wyborczej. Tam gdzie elitom takiej chęci do demokratyzacji zabrakło, a więc przede wszystkim w państwach postsowieckich, doszło do instytucjonalizacji rządów autorytarnych. Z drugiej strony wskazuje na szereg słabości właściwych elitom politycznych nowych demokracji, takich jak: oportunizm, uwikłanie w nieformalne układy i powiązania, brak profesjonalizmu i podatność na to co nazywa popularnymi ideologiami. Najgroźniejszy mankament nowych demokracji widzi jednak gdzie indziej w niestabilności systemu partyjnego.
Dr Witold Rodkiewicz; Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia (OSW), Studium Europy Wschodniej, Uniwersytet Warszawski

  • ISBN:
    9788361325857
  • Kategoria:
    HISTORIA / OPRACOWANIA OGÓLNE
  • Liczba stron:
    147
  • Wysokość:
    1700 mm
  • Szerokość:
    2350 mm
  • Rok wydania:
    2020