Książka Kingi Nędzy-Sikoniowskiej jest dla polskiego czytelnika zainteresowanego tematyką miejską unikatową, interesującą i dobrze udokumentowaną pracą dotyczącą powstawania radzieckich miast zakładanych /in cruda radice/ na obszarach Uralu i Syberii przy znaczącym udziale architektów pochodzących z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Autorka, odnosząc się do przykładu dwóch ważnych przemysłowych ośrodków – Magnitogorska i Nowokuźniecka – rekonstruuje proces powstawania nowych miast, wskazuje na złożone i wielowymiarowe relacje łączące industrializację i urbanizację, zleceniodawców i projektantów, władze i przyszłych mieszkańców.
Za sprawą dwóch studiów przypadków uzyskujemy interesujący obraz wykuwania się nowoczesności i utopii, ścierania awangardowej wizji zbawienia zaklętego w cegle z realiami gospodarki niedoboru, urbanizacji uwikłanej w polityczne walki między zjednoczeniami przemysłu, lokalnymi władzami a moskiewską centralą. To nie tylko opowieść o urbanizacji: projektowaniu i wytyczaniu miast, ale także o kartografii – wyznaczaniu i tworzeniu Syberii jako konstruktu geograficznego, politycznego i społecznego. /
Z recenzji dra hab. Jacka Gądeckiego, prof. AGH/
Kinga Nędza-Sikoniowska – rocznik 1984, badaczka syberyjskich miast i kultury radzieckiej. W 2019 roku obroniła rozprawę doktorską na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.