Warszawa, Londyn, Wiedeń, Berlin, dwudziestolecie międzywojenne. Daniel Bachrach był aspirantem Urzędu Śledczego w Warszawie, prowadził sprawy, które opisał w pamiętnikach, w większości nigdy nie wydanych książkowo. W 1917 r. był detektywem kontraktowym londyńskiej policji. W tym tomie publikujemy sześć nieznanych wcześniej opowiadań. Bachrach będzie musiał wyjaśnić problem zagadkowej śmierci poważanego w środowisku warszawskim doktora B., jak także polsko-brazylijskiego przedsiębiorcy i stołecznego lichwiarza. Czy rzeczywiście zbrodnie te popełnili ludzie, którzy pozostawili ślady na miejscu zbrodni? Czy to może splot niekorzystnych dla nich zdarzeń? W tym tomie Bachrach uda się także w podróż po całej Europie Środkowej w poszukiwaniu uciekinierki z możnego rodu. Do opowiadań warszawskich dołączyliśmy dwa niezwykle ciekawe wspomnienia Bachracha z czasu jego pracy w Londynie.
54. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy
Pierwsze wydanie książkowe
Fragment książki:
Pamiętną dla mnie na zawsze postanie noc sylwestrowa 1920 roku. Nie spodziewałem się, że zamiast zabawy całą spędzę na mozolnej pracy i jeszcze kilka tygodni później pozostanie dla mnie niezgłębiona tajemnica dramatu, jaki miał miejsce w gabinecie jednej z pierwszorzędnych restauracji w okolicach Nowego Światu. Na zegarze ratuszowym już dawno wybiła północ. Bawiłem się wyśmienicie na reducie w sali Teatru Wielkiego, gdy nagle zauważyłem jednego z moich wywiadowców, rozglądającego się po sali. [...]
– Co się stało, panie K.? – zapytałem wywiadowcę.
– Przed godziną w gabinecie restauracyjnym znaleziono zabitego mężczyznę i naczelnik polecił mi zawiadomić pana, ażeby pan komisarz natychmiast pojechał na miejsce.