Cena netto: 38,00 zł



Książka, która weszła do kanonu literatury o polskim himalaizmie.

Przemysław Wilczyński i Bartek Dobroch wracają do tragicznych wydarzeń z 2013 roku i starają się odpowiedzieć na pytanie, czy tragedia na Broad Peak kładzie kres polskiemu himalaizmowi w takiej formie, w jakiej go dotąd znaliśmy. Analizują je krok po kroku, a także przeprowadzają poruszające rozmowy ze świadkami wydarzeń oraz przyjaciółmi i rodzinami uczestników wyprawy. Zgłębiają etykę polskiego himalaizmu i zastanawiają się nad granicami pasji. Próbują także odpowiedzieć na pytanie, czy wspinaczka w najwyższych górach jest hymnem wolności czy raczej "Himalajami egoizmu"?

Wierzę, że z każdy z bohaterów tej książki zginął robiąc to, co kochał najbardziej i nie nam, którzy zostali bezpiecznie na nizinach, to oceniać. Warto przeczytać "Broad Peak. Niebo i piekło" i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest cena marzeń, którą warto zapłacić.

Martyna Wojciechowska


Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński są dziennikarzami „Tygodnika Powszechnego”. W 2013 r. otrzymali przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego (dziennikarstwo sportowe) za cykl tekstów na temat wyprawy na Broad Peak. W 2014 r. zostali uhonorowani Nagrodą Dziennikarzy Małopolski w kategorii publicystyka za cykl reportaży o Broad Peaku.


Bartek Dobroch (ur. 1982) – dziennikarz, fotograf, przewodnik tatrzański i alpinista. Poza „Tygodnikiem Powszechnym” publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Przekroju”, a także pismach branżowych takich jak „Góry”, „Tatry” czy „Gazeta Górska”. Nagrodzony "Piórem Nadziei Amnesty International 2009" za najlepszy tekst o prawach człowieka w prasie polskiej. Rok później nominowany do Grand Press za opublikowany w „Gazecie Wyborczej” wywiad z nestorami ratownictwa tatrzańskiego, Janem Krupskim i Józefem Uznańskim.

Przemysław Wilczyński (ur. 1977) – dziennikarz i publicysta „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. W 2013 r. uhonorowany Nagrodą im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (rozmowa przeprowadzona z ks. Janem Kaczkowskim), a także nominowany do Grand Press w kategorii Wywiad. Prywatnie syn himalaisty Ludwika Wilczyńskiego, m.in. autora pierwszego – wraz z Wojciechem Kurtyką – polskiego wejścia na ośmiotysięcznik Dhaulagiri.

  • ISBN:
    978-83-7976-872-1
  • Kategoria:
    LIT. FAKTU / REPORTAŻ
  • Liczba stron:
    544
  • Wysokość:
    210 mm
  • Szerokość:
    145 mm
  • Grubość grzbietu:
    45 mm
  • Standard:
    10
  • Numer wydania:
    3
  • Rok wydania:
    2018